საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია ერთდროულად ორი საერთაშორისო ჯილდოს მფლობელი გახდა - 2017
2017 წლის 5 - 6 დეკემბერს, საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრის (ICPS) და იორდანიის დამოუკიდებელი საარჩევნო კომისიის მიწვევით, ცესკოს და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები იორდანიაში იმყოფებოდნენ, სადაც საარჩევნო საკითხთა მე-15 საერთაშორისო სიმპოზიუმში მიიღეს მონაწილეობა.
ღონისძიებაში ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანია, ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე, ცესკოს წევრი ზურაბ ხრიკაძე და ცესკოს სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი მონაწილეობდნენ.
საერთაშორისო სიმპოზიუმზე განიხილეს სხვადასხვა აქტუალური საარჩევნო საკითხები, ასევე, ღონისძიების ფარგლებში, გაიმართა დაჯილდოების ცერემონია, სადაც საერთაშორისო დაჯილდოების კომისიის გადაწყვეტილებით გამოვლინდა გამარჯვებული საარჩევნო ადმინისტრაციები სხვადასხვა საარჩევნო ნომინაციაზე.
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციამ ჯილდო ორ ნომინაციაში - „მოქალაქეთა ჩართულობა“ და „საარჩევნო კონფლიქტების მართვა“ მიიღო. „მოქალაქეთა ჩართულობის“ ჯილდო საარჩევნო ადმინისტრაციამ პროექტისთვის „ვესაუბრებით ამომრჩეველს“ მოიპოვა. პროექტი 2017 წლის თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით ამომრჩეველთა ინფორმირების, საარჩევნო ადმინისტრაციასა და ამომრჩევლებს შორის კომუნიკაციის გაძლიერებისა და ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული სერვისების გაუმჯობესების მიზნით განხორციელდა. აღნიშნულ ნომინაციაში ფინალისტთა შორის ასევე იყვნენ ბულგარეთის, ინდოეთის და ბოცვანას საარჩევნო ადმინისტრაციები.
„საარჩევნო კონფლიქტების მართვაში“ კი ჯილდო საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციას არჩევნების უსაფრთხოების მიმართულებით განხორციელებული საქმიანობისთვის გადაეცა. პროექტი, რომელიც 2016 და 2017 წლების არჩევნებისთვის შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით განხორციელდა, შესაბამისი უწყებების კოორდინირებულ მუშაობასა და უსაფრთხო საარჩევნო გარემოს შექმნას ითვალისწინებდა. ნომინაციაში ფინალისტთა შორის საქართველოსთან ერთად არგენტინა, ავღანეთი და კოლუმბია იყვნენ.
საერთაშორისო დაჯილდოების კომიტეტის შემადგენლობაში შედიოდნენ ევროპარლამენტის, ვენეციის კომისიის, ეუთოს, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) და საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრის (ICPS) წარმომადგენლები. სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი აღნიშნული კომიტეტის წევრია 2014 წლიდან.
საერთაშორისო საარჩევნო დაჯილდოების ცერემონიაში, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრის (ICPS) ორგანიზებით, საერთაშორისო საარჩევნო სიმპოზიუმის ფარგლებში იმართება, 45 ქვეყნის 200-მდე წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა.
აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო საარჩევნო ჯილდოს მფლობელი საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია წელს უკვე მეოთხედ გახდა. პირველი ჯილდო ცესკოს სწავლების ცენტრმა ნომინაციაში - ”პირველი ამომრჩეველი” - 2013 წელს მოიპოვა. 2015 წელს საარჩევნო ადმინისტრაცია „არჩევნების მართვის“ ნომინაციაში გახდა გამარჯვებული, 2016 წელს კი ცესკო ორ ნომინაციაში - „უმცირესობების ჩართულობა“ და „მოქალაქეების ჩართულობა“ ფინალისტთა შორის იყო და გამარჯვება „უმცირესობების ჩართულობის“ ნომინაციაში მოიპოვა.

On December 5-6, 2017, based on the invitation from the International Centre for Parliamentary Studies (ICPS) and the Independent Election Commission of Jordan, the CEC and the Training Center representatives went to Jordan to participate in the 15th International Electoral Symposium.
Tamar Zhvania, CEC Chair, Giorgi Sharabidze, Deputy CEC Chair, Zurab Khrikadze, CEC member and Natia Zaalishvili, CEC Training Center Director took part in the Symposium.
The International Symposium focused on various relevant electoral matters; at the award ceremony held as part of the event, at the decision of the international award commission, winning electoral administrations were identified for various electoral nominations.
Georgia Election Administration received an award under two nominations – Citizen Engagement and Managing Election Conflicts. Election Administration won the Citizens Engagement Award for its project Talk to Voters. The project was implemented for 2017 Self-government Elections for raising voter awareness, enhancing communication between the election administration and voters and improvement of services offered to voters. The Election Administrations of Bulgaria, India and Botswana were among the finalists for the mentioned nomination.
the Election Administration of Georgia received the award for Election Conflicts Management for its activities directed at electoral security. The Project implemented for 2016 and 2017 elections in cooperation with the Ministry of Interior, envisaged coordination among relevant authorities and establishing secure electoral environment. Along with Georgia, the finalists for this nomination included Argentina, Afghanistan and Columbia.
International Awards Committee included representatives of the European Parliament, Venice Commission, OSCE, IFES and ICPS. Natia Zaalishvili, Training Center Director has been a member of the above-mentioned committee since 2014.
Up to 200 representatives from 45 countries took part in the international electoral award ceremony that has been held for several years organized by the ICPS as part of the international electoral symposium.
It should be noted that Georgia Election Administration won the international electoral award for the fourth time. The CEC Training Center received the first award in the nomination First Time Voter in 2013. In 2015, Election Administration won in the nomination Managing Elections, while in 2016 CEC was among finalists for two nominations – Engagement of Minorities and Citizens’ Engagement and won in the nomination -- Engagement of Minorities.