„საარჩევნო განვითარების სკოლა“ მსურველთა მიღებას იწყებს. 18-25 წლის ახალგაზრდებს შეუძლიათ გაიარონ ტრენინგი საარჩევნო თემებთან დაკავშირებით და მიიღონ შესაბამისი ცოდნა. სასწავლო კურსი 4 ივლისს დაიწყება და 8 ივლისს დასრულდება.
საგანმანათლებლო პროექტი „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ცესკოს სწავლების ცენტრთან ერთად და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით ხორციელდება და მიზნად ისახავს სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობასა და არჩევნების პოპულარიზაციას ახალგაზრდებში. 2015 წლიდან სწავლება 3000-მდე ახალგაზრდამ გაიარა.
"საარჩევნო განვითარების სკოლის" სასწავლო პროგრამა შემდეგ ძირითად მოდულებს მოიცავს: საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, 1919 წლის დამფუძნებელი კრების არჩევნები, დემოკრატიული საარჩევნო პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა,  ხმის მიცემის და დათვლის ელექტრონული საშუალებები, დეზინფორმაცია და ყალბი ცნობების გავრცელება საარჩევნო პერიოდში. სიახლის სახით მონაწილეები დამატებით გაივლიან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა გამოცდისთვის მოსამზადებელ სასწავლო პროგრამას, რომელიც ეფუძნება საარჩევნო კანონმდებლობას, საქართველოს კონსტიტუციას, საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული საკითხების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს.
„საარჩევნო განვითარების სკოლა” ჩატარდება თბილისსა და 7 მუნიციპალიტეტში (თელავში, რუსთავში, გორში, ახალციხეში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ბათუმში).
სასწავლო კურსის გავლის მსურველები უნდა დარეგისტრირდნენ სპეციალური ელექტრონული პლატფორმის (Konkursi.cec.gov.ge) საშუალებით 10 ივნისიდან 17 ივნისის 24:00 სთ-მდე (დასვენების და უქმე დღეების ჩათვლით); შევსებულ აპლიკაციას თან უნდა დაერთოს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (პირადობის მოწმობა, პასპორტი) ფოტო ასლი. მონაწილეთა შერჩევისას გათვალისწინებული იქნება გენდერული ბალანსი.
დამატებითი ინფორმაციის საჭიროების შემთხვევაში დაგვიკავშირდით: 2 51 00 51.
იხილეთ იმ საოლქო საარჩევნო კომისიების მისამართები სადაც გაიმართება სწავლება. აქვე აღსანიშნავია, რომ თბილისში სწავლება განხორციელდება ცესკოს შენობაში (მის: აღმაშენებლის ხეივანი N138).

“Electoral Development School” begins accepting applicants. Young people aged 18-25 may undertake training on electoral topics and receive relevant knowledge. The training course will begin on 4th of July and end on 8th of July.
Education program “Electoral Development School” is being implemented together with CEC’s Training Centre and with support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES). The mentioned program aims to support civic engagement and popularize elections among young people. The school operates since 2015, and about 3000 young people have undergone the course.
Study module of “Electoral Development School” consists of following key modules, namely, electoral systems, election administration, 1919 elections of constituent assembly, democratic electoral principles, elected bodies in Georgia, electoral stakeholders, transparency and accessibility of elections, gender equality, electronic devices of voting and vote-counting, disinformation and fake news dissemination during electoral period. As a novelty, participants additionally will go through preparatory training program for the examination of election administration officials that is based on election legislation, the Constitution of Georgia, substantive discussion of issues defined by the examination program and practical assignments.
“Electoral Development School” is being conducted in Tbilisi and seven municipalities (Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Kutaisi, Zugdidi, and Batumi).
Applicants shall register through special E-platform (Konkursi.cec.gov.ge) from June 10 to June 17 until 24:00 (including holidays and weekends); ID card or passport and photograph should be attached to filled in application form. Gender parity will be considered during selection procedure.
For additional information please contact at: 2 51 00 51.
Please see addresses of those district election commissions where training will be conducted. It should be noted, that training in Tbilisi will be held on the premises of CEC. (address: Davit Aghmashenebeli Alley N138).