საარჩევნო ადმინისტრაციამ არჩევნების საერთაშორისო დღე სტუდენტებთან ერთად აღნიშნა
3 თებერვალი არჩევნების საერთაშორისო დღეა. სწორედ ამ მნიშვნელოვან თარიღთან დაკავშირებით ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარე 200-მდე ახალგაზრდას შეხვდა და მათთან დემოკრატიის განვითარების პროცესში არჩევნების როლზე და მნიშვნელობაზე ისაუბრა. ონლაინ შეხვედრა იმ პარტნიორი უნივერსიტეტების სტუდენტებთან გაიმართა, რომლებთანაც ცესკოს სწავლების ცენტრი აქტიურად თანამშრომლობს. გიორგი კალანდარიშვილთან ერთად ახალგაზრდებს სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი მიესალმა. ცესკოს თავმჯდომარე მათ დამფუძნებელი კრების მიერ 1919 წელს პირველად გამართულ არჩევნებზე, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ განხორციელებულ რეფორმებზე და სამომავლო გეგმებზე ესაუბრა. შეხვედრაზე დისკუსია გაიმართა და ცესკოს თავმჯდომარემ სტუდენტებთან ერთად მათთვის საინტერესო საკითხები მიმოიხილა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტის, გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის, კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის, აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტის, გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტის, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები.
საარჩევნო პროცესებში ახალგაზრდების აქტიური მონაწილეობა  საარჩევნო ადმინისტრაციისთვის უმნიშვნელოვანესია, სწორედ ამიტომ ახალგაზრდებთან ერთად აღნიშნავს ამ მნიშვნელოვან თარიღს ცესკო.
არჩევნების საერთაშორისო დღე ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის (ACEEEO) ინიციატივით 2005 წლიდან ყოველ წელიწადს, თებერვლის პირველ ხუთშაბათს აღინიშნება.

February 3 is a global elections day. On this important day, the Chairperson of the Central Election Commission (CEC) met with about 200 young people and talked to them about the role and importance of elections in the development of democracy. Online meeting was held with students from partner universities - CEC’s Training Centre cooperates with closely.   Together with Giorgi Kalandarishvili, the head of the Training Centre Natia Zaalishvili greeted the young people. The CEC Chairperson spoke to them about the first elections held by the Constituent Assembly in 1919, the reforms implemented by the election administration, and future plans. During the discussion, CEC’s Chairperson together with students discussed interesting topics which were of interest to the youth.
Students from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Ilia State University, Davit Aghmashenebeli University of Georgia, Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, Caucasus International University, Sokhumi State University, Sulkhan-Saba Orbeliani University, Eastern European University, Gori State Teaching University, Iakob Gogebashvili Telavi State University, Kutaisi Akaki Tsereteli State University, Samtskhe-Javakheti State University, attended the event.
The active participation of young people in the electoral process is important for the election administration, which is why the CEC celebrates this important date with young people.
Global Elections Day has been celebrated on the first Thursday in February every year since 2005 at the initiative of the Association of European Election Officials (ACEEEO).