საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები იწყება (I ეტაპი)
მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები ინტენსიური პროფილური სწავლების ფორმატში დეტალურად მიიღებენ ინფორმაციას კენჭისყრის დღემდე და კენჭისყრის დღეს საარჩევნო კომიისის მიერ განსახორციელებელ საქმიანობებზე, რაც მიზნად ისახავს საარჩევნო კომისიის მუშაობის ეფექტიანობის ზრდას, პანდემიის პირობებში უსაფრთხო საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფას, ჩართული მხარეებისა და ამომრჩველებისთვის შესაბამისი სერვისის გაუჯობესებას, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ჩართულობის ხელშეწყობას.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები ექვს ეტაპად ჩატარდება. I ეტაპის ტრენინგები დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის სწავლებას. მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას მათ კომპეტენციას მიკუთვნებულ შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• საოლქო საარჩევნო კომისიებთან საუბნო საარჩევნო კომისიების კოორდინაცია/კომუნიკაცია (მათ შორის, საორგანიზაციო-ლოჯისტიკურ საკითხებზე: საარჩევნო დოკუმენტაციის და ინვენტარის გადაცემა საუბნო საარჩევნო კომისიისთვის; კენჭისყრის შენობის მოწყობა);
• საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობა კენჭისყრის დღემდე პერიოდში (მათ შორის, საკანონმდებლო სიახლე - ადაპტირებული საარჩევნო უბნის სპეციალურ სიაში ამომრჩეველთა შეყვანის საკითხი);
• ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციის (COVID-19) გავრცელების პრევენციის მიზნით საუბნო საარჩევნო კომისიის შენობაში სანიტარულ - ჰიგიენური მოთხოვნების დაცვის უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელი ღონისძიებები.
ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 202 ტრენერი (მათ შორის, საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები, რომლებიც ტრენერების სტატუსით ერთვებიან პროექტში).
სასწავლო პროცესი პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით წარიმართება. საქართველოს ჯანდაცვის უწყებასთან თანამშრომლობის ფარგლებში, ჯანმრთელობის მდგომარეობის შემოწმების მიზნით, ტრენინგების ჩატარების ადგილებზე მონაწილეებისთვის უზრუნველყოფილი იქნება სწრაფი ტესტის ჩატარება. ტრენინგზე დაშვება განხორციელდება ტესტირების უარყოფითი შედეგის საფუძველზე.
I ეტაპის ტრენინგები 25 აგვისტოდან 2 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდება. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

From August 25, 2021, the trainings for the members of the precinct election commissions will start.
According to the Training Concept developed by the Training Centre, for October 2 Municipality Elections, members of precinct election commissions will receive detailed information on the activities to be carried out by the election commission before the polling day and on the polling day in the format of intensive profile training,which aims to increase the efficiency of the working process of the election commission, ensuring a safe election environment in the pandemic, improving relevant service for stakeholders and voters, including the promotion of involvement of people with disabilities.
The trainings of the precinct election commission members will be conducted in six stages. I stage trainings will be dedicated to the instruction of the full composition of precinct election commissions. Participants will receive information on the following key issues within their competence:
Trainings will be delivered by 202 trainers re-trained by the Training Center (including members of district election commissions, involved in the project as trainers).
The training process will be conducted in compliance with all recommendations related to the pandemic. Within the framework of cooperation with the Ministry of Health of Georgia, in order to check the state of health, participants will be provided with the rapid test at the training venues. Admission to the training will be based on a negative test result.
I stage trainings will be held from August 25 to September 2. The schedule is available at the link (available in Georgian). In case of any changes, the information will be reflected immediately.