საინფორმაციო-სასწავლო პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ განხორციელება იწყება
ცესკო და სწავლების ცენტრი, 2021 წლის 31 მაისიდან 12 ივნისის ჩათვლით პერიოდში, 64 მუნიციპალიტეტში განახორციელებს საინფორმაციო-სასწავლო პროექტს „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“.
აღნიშნული კურსი ითვალისწინებს პროფილურ სწავლებას და მიზნად ისახავს სამოქალაქო საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას და საარჩევნო ადმინისტრაციის კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირების ხელშეწყობას. სამ დღიანი სასწავლო პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნობიან შედეგ ძირითად საკითხებს:
ტრენინგები ჩატარდება კომბინირებული მეთოდოლოგიის გამოყენებით, მათ შორის, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაღრმავების უზრუნველსაყოფად მონაწილეები განახორციელებენ ეპიზოდურ ინსცენირებებს (საარჩევნო ყუთის გახსნა და საარჩევნო ბიულეტენების დახარისხება/დათვალა/დალუქვა; კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შედგენა).
სასწავლო პროგრამაში მონაწილეობას იღებენ საქართველოს მოქალაქეები, რომლებმაც შესაბამისი რეგისტრაცია გაიარეს საოლქო საარჩევნო კომისიებში, 2021 წლის 16- 25 აპრილის ჩათვლით პერიოდში.
ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფენ, 2021 წლის 24-28 მაისის პერიოდში, სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები და საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები, რომლებიც ტრენერების სტატუსით ერთვებიან პროექტში (148 ტრენერი).
საინფორმაციო-სასწავლო პროექტი „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით წარიმართება. ტრენინგების გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

From May 31 through June 12, 2021, the CEC and the Training Center will implement the informational- training project “Courses for Electoral Administrators – for Potential members of PEC”, in 64 municipalities throughout Georgia.
The above-mentioned course envisages profile training and is aimed at raising of civic electoral awareness and facilitating the development of qualified human resources of the Election Administration. In the format of the three-day training program participants will be acquainted with the following key topics:
• guidelines of the democratic electoral process (including the secrecy of vote principle);
• election administration structure, guidelines for PEC members’ activities (the code of ethics);
• overview of PEC regulations (the rule of operation of a PEC);
• activities of a PEC prior to the polling day;
• opening a polling station and procedures to be performed prior to polling;
• implementation of PEC members functions during the polling process and the polling procedure;
• identification of procedural risks during polling and taking relevant response;
• closing a polling station;
• counting ballot papers, developing and publishing a summary protocol of polling results;
Training will be delivered via the combined methodology, among them, participants will perform episodic staging to enhance practical skills (opening the ballot box and sorting/counting/sealing the ballot papers; Compilation of the summary protocols of voting results).
Citizens of Georgia registered in relevant DECs through the period of April 16-25, 2021 will take part in the program.
The training course will be delivered by the trainers of the Election Administration trained by the Training Center through the period of May 20-28, 2021, and the DECs’ members who are involved in the project as trainers as well (148 trainers).
Informational – training project “Courses for Electoral Administrators” will be carried out in compliance with all the recommendations related to the pandemic. For the raining schedule follow the link (available in Georgian). Any amendments in the schedule will be reflected immediately.