სამუშაო შეხვედრა „გენდერული თანასწორობის მეინსტრიმინგი და ინტერსექციული პერსპექტივები საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციაში“
18.05.2021
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიასთან (ცესკო) თანამშრომლობით ევროპის საბჭოს ოფისმა საქართველოში დისტანციური სამუშაო შეხვედრა თემაზე: „გენდერული თანასწორობის მეინსტრიმინგი და ინტერსექციული პერსპექტივები საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციაში“ გამართა.
სამუშაო შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე თამარ ჟვანიამ, საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა ნატალია ვუტოვამ და საქართველოში შვედეთის საელჩოს მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე ერიკ ილესმა.
ცესკოს თავმჯდომარე, ცესკოს გენდერული თანასწორობის საბჭოს წევრები, ცესკოს დეპარტამენტების ხელმძღვანელები, ცესკოსა და სწავლების ცენტრის თანამშრომლები ევროპის საბჭოს ექსპერტებთან ერთად აქტიურად იყვნენ ჩართული ორდღიან დისკუსიაში. შეხვედრის მონაწილეებმა გაცვალეს მოსაზრებები გენდერული თანასწორობის ჭრილში ევროპის საბჭოს წევრი სახელმწიფოების სამართლებრივ და პოლიტიკურ ინსტრუმენტებზე, პოლიტიკური და საზოგადოებრივი მნიშვნელობის საკითხების თაობაზე გადაწყვეტილების მიღებაში ქალებისა და მამაკაცების დაბალანსებულ მონაწილეობაზე, გენდერული თანასწორობისა და ინტერსექციული პერსპექტივების მხარდამჭერი ზომების და კარგი პრაქტიკის შესახებ. ასევე ისაუბრეს გენდერული სტერეოტიპების წინააღმდეგ ბრძოლისა და გენდერულად მგრძნობიარე სამუშაო გარემოს ხელშეწყობის შესახებ. სამუშაო შეხვედრის მონაწილეებმა იმსჯელეს პრაქტიკულ ნაბიჯებზე, რომლებიც მიზნად ისახავს გენდერული თანასწორობის მეინსტრიმინგისა და ინტერსექციული პერსპექტივების ინტეგრირებას არჩევნების ადმინისტრირების სხვადასხვა ეტაპზე და საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის ძირითად მიმართულებებში.
სამუშაო შეხვედრის მიზანი იყო საარჩევნო ადმინისტრაციის შესაძლებლობების კიდევ უფრო გაძლიერება, კერძოდ კი, გენდერული თანასწორობის საბჭოს ევროპულ სტანდარტებთან და კარგ პრაქტიკასთან დაახლოება.
სამუშაო შეხვედრა, რომელიც 13-14 მაისს გაიმართა, ევროპის საბჭოს პროექტის „საარჩევნო პრაქტიკისა და პროცესის გამჭვირვალობის, ინკლუზიურობისა და სანდოობის მხარდაჭერა საქართველოში“ ხელშეწყობით იყო ორგანიზებული.

The Council of Europe Office in Georgia hosted an online workshop on Mainstreaming Gender Equality and Intersectionality Perspectives with the Election Administration of Georgia, co-organised in cooperation with the Central Election Commission of Georgia (CEC).
Tamar Zhvania, Chairperson at the Central Election Commission of Georgia, Natalia Voutova, Head of the Council of Europe Office in Georgia, Erik Illes, Deputy Head of the Mission at the Embassy of Sweden to Georgia, delivered opening remarks.
The Chairperson and members of the Gender Equality Council at the CEC, heads of CEC, the staff of the CEC departments and the Training Centre with the Council of Europe experts were actively engaged in two-day discussions. The participants shared the experience of the Council of Europe members states on legal and policy instruments on gender equality and balanced participation of women and men in political and public decision-making, support measures and good practices to promote gender equality and intersectional perspectives, combating gender stereotypes and promoting gender-sensitive working environment. Practical steps were identified in how to integrate and mainstream gender equality and intersectionality perspectives at various phases of the election management and in the key areas of the work of the election administration.
The workshop is aimed at further enhancing capacity of the election administration and particularly the Gender Equality Council towards further alignment with European standards and practices.
The workshop held on 13-14 May was organised within the framework of the Council of Europe Project ‘Supporting Transparency, Inclusiveness and Integrity of Electoral Practice and Process in Georgia’.