საქართველოს პარლამენტის 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნების ანგარიში
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციამ მოამზადა საქართველოს პარლამენტის 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნების ანგარიში, რომელიც მოიცავს ინფორმაციას პარლამენტის არჩევნების ორგანიზებისთვის განხორციელებული საქმიანობის შესახებ. ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ანგარიში საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა.
პარლამენტის არჩევნები მოიცავდა 31 ოქტომბერს ჩატარებულ I ტურს და 21 ნოემბერს გამართულ II ტურს 17 მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში.
პარლამენტის არჩევნებთან ერთად გაიმართა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების I და II ტური, მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს – საკრებულოს 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნების მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით ქალაქ თბილისის (კრწანისის №4.07 ადგილობრივი მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქი), თელავის, თეთრიწყაროსა და ონის მუნიციპალიტეტების საკრებულოების შუალედური არჩევნები, ასევე კასპის, ონის, ხარაგაულის, თერჯოლისა და ქუთაისის მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნების I და II ტური.
პარლამენტის არჩევნების (I და II ტური) ორგანიზების პროცესში გათვალისწინებული იყო ყველა მნიშვნელოვანი გამოწვევა და მათ შორის, განსაკუთრებით პანდემიასთან დაკავშირებული საკითხები. საერთაშორისო დამკვირვებელი ორგანიზაციების მიერ პარლამენტის არჩევნები შეფასდა როგორც კონკურენტული, სადაც ხარვეზების მიუხედავად, დაცული იყო გამოხატვის თავისუფლება და ფუნდამენტური უფლებები.

Election Administration (EA) of Georgia prepared a report on October 31, 2020 Parliamentary Elections (Document is available only in Georgian), that includes information on activities implemented by the EA to administer the parliamentary elections. The Central Election Commission (CEC) presented the report to the Parliament of Georgia.
Parliamentary Elections covered the first round of elections conducted on October 31 and the second round of Elections held on November 21 at 17 majoritarian election districts.
First and the second round of elections of Supreme Council of Adjara Autonomous Republic, October 21, 2017 Sakrebulo By-elections conducted through majoritarian election system in Tbilisi city (N4.07 Krtsanisi local majoritarian election district), Telavi, Tetritskaro and Oni Municipalities, as well as first and second round of Extraordinary Mayoral Elections in Kaspi, Oni, Kharagauli, Terjola and Kutaisi municipalities were conducted along with the parliamentary elections.
All important challenges, particularly the issues related to the novel coronavirus were considered while organizing the parliamentary elections (I and II round). International observer organizations evaluated parliamentary elections as competitive, where freedom of expression and fundamental rights were protected.