საინფორმაციო-სასწავლო კურსი სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის აპარატის თანამშრომლებისთვის
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა, 2020 წლის 14 სექტემბერს, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის აპარატის თანამშრომლებს დისტანციურ ფორმატში ტრენინგი ჩაუტარა.
ტრენინგზე განხილულ იქნა შემდეგი მნიშვნელოვანი საკითხები:
• არჩევნებში ჩართული მხარეები და მათი უფლებრივი მდგომარეობა წინასაარჩევნო პერიოდში და კენჭისყრის დღეს (მათ შორის, საკანონმდებლო რეგულაციები კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირების მიერ ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების დაცვის უზრუნველყოფად);
• საჯარო მოსამსახურის უფლებრივი მდგომარეობა საარჩევნო პროცესებში;
• საჯარო მოსამსახურის მიერ წინასაარჩევნო აგიტაციაში მონაწილეობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო შეზღუდვები;
• საარჩევნო პროცესში ადმინისტრაციული რესურსისა და თანამდებობრივი ან სამსახურებრივი მდგომარეობის არამართლზომიერად გამოყენების საკითხები, პრევენცია და დარღვევებზე რეაგირება.
საინფორმაციო-სასწავლო კურსი საარჩევნო პროცესებში მოქალაქეთა პერსონალური მონაცემების დაცვის ხელშეწყობის მიმართულებით საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს შორის არსებული თანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელდა. ტრენინგში მონაწილეობა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის აპარატის 10 თანამშრომელმა მიიღო.

On September 14, 2020, the CEC and the Training Centre conducted online training for State Inspector‘s Service staff.
Following important issues were discussed within the training:
- electoral stakeholders and their rights during pre-election period and on the Election Day (including, regulations to ensure protection of voters personal data by the persons authorised to be at polling stations);
- rights of public officer during election processes;
- legal restrictions for public officers involvement in pre-election agitation (canvassing);
- issues related to the misuse of administrative resource and official position during election processes, their prevention and reactions to the violations.
Informational-educational course was implemented within the cooperation between Election Administration and State Inspector‘s Service aimed at supporting citizens’ personal data protection during election processes. 10 employees of State Inspector‘s Service staff participated in the training.