ტრენინგი „პერსონალური მონაცემების დაცვა“
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) და ცესკოს სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა პერსონალური მონაცემების დაცვასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ტრენინგი გაიარეს. სწავლება ცესკოს ადამიანური რესურსების დეპარტამენტის უფროსმა გიორგი კალანდარიშვილმა გახსნა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
პერსონალური მონაცემების დამუშავების კანონიერება; მონაცემთა დამმუშავებლის ვალდებულებები; პერსონალურ მონაცემთა უსაფრთხოება; საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით სახელმწიფო ინსპექტორის გადაწყვეტილებების მიმოხილვა; სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ზოგადი მიდგომები და რეკომენდაციები - ამ საკითხებზე საარჩევნო ადმინისტრაციის თანამშრომლებთან ტრენინგი სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის პროექტების და სამართლებრივი ანალიზის მენეჯერმა მარიამ ელყანაშვილმა და იურისტმა მაია დემეტრაშვილმა ჩაატარეს.
„გამომდინარე იქიდან, რომ საარჩევნო წელია, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური გეგმავს ცნობიერების ამაღლების აქტიურ კამპანიებს მოქალაქეთა პერსონალური მონაცემების დაცვასთან დაკავშირებით, მათ შორის საარჩევნო პროცესებში. სწორედ ამ ფარგლებში დღეს ცესკოს თანამშრომლებისთვის ჩატარდა ტრენინგი, რომლის მონაწილეებმაც მიიღეს ინფორმაცია საკანონმდებლო ვალდებულებების შესახებ, ასევე განვიხილეთ პრაქტიკული მაგალითებიც“,-აღნიშნა მარიამ ელყანაშვილმა.
ტრენინგში ცესკოს და სწავლების ცენტრის 20-მა თანამშრომელმა მიიღო მონაწილეობა.
მოქალაქეთა პერსონალური მონაცემების დაცვის უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით საარჩევნო ადმინისტრაციის თანამშრომლებისთვის ერთობლივი ტრენინგებისა და საინფორმაციო შეხვედრების ჩატარების შესახებ ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანია და სახელმწიფო ინსპექტორი ლონდა თოლორაია 16 იანვარს გამართულ შეხვედრაზე შეთანხმდნენ. მარტის დასაწყისში დაგეგმილია ტრენინგი საარჩევნო კომისიებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის თანამშრომლებისთვის, რომლებიც, შემდგომ, ტრენინგზე მიღებულ ინფორმაციას საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლებს გაუზიარებენ.

“Personal Data Protection” Training
Representatives of the Central Election Commission (CEC) and the CEC Training Centre have undergone training on personal data protection issues. Giorgi Kalandarishvili, Head of Human Resources Department of the CEC opened the training and spoke about the importance of personal data protection.
Lawfulness of personal data processing; Data processor’s obligations; Security of personal data; Review of decisions of the State Inspector on election issues; General approaches and recommendations of the State Inspector’s Service; Mariam Elkanashvili, Projects and Legal Analysis Manager at State Inspector’s Service and Maia Demetrashvili, a lawyer conducted training on the abovementioned topics.
“Given that it is an election year, the State Inspectorate's Service plans active awareness-raising campaigns on the protection of citizens' personal data, including in electoral processes. It was within this framework that today the CEC staff were trained, where they received information on their legal obligations and discussed practical examples” Mariam Elkanashvili noted.
20 employees of the CEC and Training Centre participated in the training.
Tamar Zhvania, CEC Chairperson and Londa Toloraia, the State Inspector agreed to hold joint trainings and informative meetings for election administration staff at the meeting held on January 16. In early March, training is planned for the staff of the Department of Relations with Election Commissions, who will then share the information received at the training with the District Election Commissions’representatives.