აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის (უსკო) მიერ ინიცირებული თანამშრომლობის ფარგლებში, სწავლების ცენტრმა უზრუნველყო ტრენერის პროფესიული უნარების განვითარებაზე ორიენტირებული სასწავლო პროგრამის განხორციელება უსკოს წევრებისა და აპარატის თანამშრომლებისთვის.
აღნიშნული მიზნად ისახავს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე ამომრჩევლებისათვის საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელების მიმართულებით უსკოს ინსტიტუციური გაძლირების ხელშეწყობას.
სწავლების ცენტრმა სასწავლო პროგრამა, 2018 წლის 23-25 აპრილის პერიოდში, ბათუმში ჩაატარა. ტრენინგი პრაქტიკულ სწავლებაზე იყო ორიენტირებული, რომლის ფარგლებშიც უსკოს წევრები და აპარატის თანამშრომლები (15 მონაწილე) გაეცნენ შემდეგ ძირითად საკითხებს:
- ტრენინგის დაგეგმვა და სტრუქტურა;
- ტრენინგის პროგრამის დიზაინი;
- ტრენინგის ჩატარების მეთოდოლოგია;
- ტრენინგის შეჯამება/შეფასების მექანიზმები;
- ტრენერის სახელმძღვანელოს/გზამკვლევის შედგენისა და გამოყენების ტექნიკა;
- ტრენერის პროფესიული და ზოგადი უნარ-ჩვევები;
- პრეზენტაციის უნარ-ჩვევები.
სწავლების ცენტრი მნიშვნელოვნად მიიჩნევს ისეთი ინიციატივების მხარდაჭერას, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყანაში საარჩევნო კულტურის განვითარებას.

Under the cooperation initiated by the Adjara Autonomus Republic Supreme Election Commission (SEC), the Training Center implemented the training program aimed at the development of professional skills of SEC members and office employees.
The purpose of the above-mentioned is to promote institutional strengthening of SEC for implementing educational and awareness raising projects directed at voters throughout the Adjara Autonomous Republic.
The Training Center implemented the training program during April 23-25, 2018, in Batumi. The training, with focus on practical teaching, involved acquainting SEC members and the Office employees (15 participants) with the following key topics:
• Training planning and its structure;
• Training program design;
• Training delivery methodology;
• Mechanisms for summarizing/assessment of training;
• The technique for developing and using training manual/guide;
• Trainer’s professional and general skills;
• Presentation skills.
The Training Center deems it important to support initiatives aimed at developing electoral culture in the country.