სასწავლო კურსი საარჩევნო ადმინისტრაციის ახალი თანამშრომლებისთვის “არჩევნების მიმოხილვა და პროცედურების ზოგადი სასწავლო კურსი”
საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა, საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის 2015-2019 წლების სტრატეგიული გეგმის შესაბამისად, საარჩევნო ადმინისტრაციის თანამშრომელთა უწყვეტი პროფესიული განვითარების მიზნით, მიმდინარე წლის 4 ივლისს განაახლა საორიენტაციო პროგრამის “არჩევნების მიმოხილვა და პროცედურების ზოგადი სასწავლო კურსი” განხორციელება საარჩევნო ადმინისტრაციის (ცესკოს აპარატი, ცესკოს სწავლების ცენტრი) ახალი თანამშრომლებისა და სტაჟიორებისათვის.
მონაწილეები სასწავლო კურსის ფარგლებში გაეცნენ ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: არჩევნების ისტორია საქართველოში, საარჩევნო ციკლი, საარჩევნო ადმინისტრაცია და ეთიკის კოდექსი, საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობა და კენჭისყრის დღის პროცედურები.
ტრენინგში მონაწილეობა მიიღეს ცესკოსა და სწავლების ცენტრის სხვადასხვა სტრუქტურული ერთეულის თანამშრომლებმა (ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტი, შიდა აუდიტის სამსახური, იურიდიული დეპარტამენტი, საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტი, კოორდინაციის, დაგეგმვისა და ანგარიშგების დეპარტამენტი, საფინანსო დეპარტამენტი, სწავლების ცენტრის ადმინისტრაციული განყოფილება, სწავლების ცენტრის სერტიფიცირებისა და პროექტების მართვის განყოფილება). ტრენინგს სულ 14 მონაწილე დაესწრო, მათ შორის 8 კაცი და 6 ქალი.
“არჩევნების მიმოხილვა და პროცედურების ზოგადი სასწავლო კურსი” განხორციელდება ეტაპობრივად საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის 2017 წლის სამოქმედო გეგმის შესაბამისად.

On July 4, 2017 the Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training resumed the implementation of the program – “Review of Election Procedures and General Training Course”. The training, implemented as part of continuous professional development of Electoral Administration employees pursuant to the Election Administration of Georgia 2015-2019 Strategic Plan, is directed at new staff and interns of the Electoral Administration (CEC apparatus and Training Centre).
The training included such topics as: the history of elections in Georgia, electoral cycle, election administration and the Code of Ethics, activities of district and precinct election commissions and elections day procedures.
Employees of various structural units of the CEC and Training Centre (HRM, Internal Audit Service, Legal Department, Coordination, Planning and Reporting Department, Finance Department, Training Centre’s Administrative Division, Training Centre’s Certification and Project Management Division) took the course. In total, 14 participants attended the training, among them 8 men and 6 women.
“Review of Election Procedures and General Training Course” will be conducted in stages according to the EA Action Plan - 2017.