დასრულდა ტრენინგი საოლქო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისთვის სამართლებრივ საკითხებზე
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის და სწავლების ცენტრის ინიციატივით, საოლქო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირებს სამართლებრივ საკითხებზე ტრენინგები ჩაუტარდათ. სწავლების ფარგლებში მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა: კენჭისყრის დღეს განცხადება/საჩივრის განხილვასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული წარმოება საოლქო საარჩევნო კომისიაში, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებების მომზადება, დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომების გამოყენების ერთგვაროვანი პრაქტიკა. სასწავლო კურსი სწავლების ცენტრის და ცესკოს იურიდიული დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ჩაატარეს. მათ მონაწილეებისთვის შეიმუშავეს სპეციალური სასწავლო მოდული, რომელიც როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ სწავლებას მოიცავს.
„მთავარი საკითხი, რაც ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, გახლავთ ის, თუ როგორ უნდა შედგეს სამართლებრივი აქტი. რა უნდა გაკეთდეს საოლქო საარჩევნო კომისიაში იმისთვის, რომ სამართლებრივი დოკუმენტი ყველა ჩართული მხარისთვის მისაღები აღმოჩნდეს. ტრენინგზე მოვახდინეთ ფაქტობრივად ყველა სიტუაციის სიმულაცია - როგორც საოლქო საარჩევნო კომისიის სხდომა, ასევე რთული საჩივრების კომპლექსური განხილვა. ჩემთვის, როგორც კომისიის თავმჯდომარისთვის, საინტერესო და მნიშვნელოვანი იყო აღნიშნულ სწავლებაში მონაწილეობა“ - აღნიშნა N59 ქუთაისის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ, ავთანდილ ოსეფაიშვილმა.
სასწავლო პროექტი 2017 წლის 15 ივნისიდან 26 ივნისის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა. ტრენინგი 4 ეტაპად 7 ჯგუფს ჩაუტარდა, რომლის შემადგენლობაში საოლქო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეებსა და მდივნებთან ერთად, ცესკოს საარჩევნო პროცესების მართვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი პირები და რეგიონული კოორდინატორებიც იყვნენ. გარდა ამისა, მონაწილეებმა განიხილეს ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების (OSCE/ODIHR) ოფისის საერთაშორისო საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიის ანგარიშები და იქ გამოთქმული რეკომენდაციები საოლქო საარჩევნო კომისიების საქმიანობის ჭრილში.

At the initiative of the CEC and the Training Center, trainings on legal issues were held for leadership of DECs. During the training, participants discussed such important issues as: administrative proceedings at DEC concerning the consideration of polling day application/complaint, preparing decisions about administrative violations, uniform practice of application of disciplinary measures. The Training Center and CEC Legal Department employees delivered the training course. They designed a special training module comprised of theory as well as practical training.
“Main issue that is very important for us is drawing up legal act. What should be done at DEC to ensure that all legal documents are acceptable for all stakeholders. During the training, we effectively role-played every situation – DEC session, as well as comprehensive consideration of complex applications. For me, as Commission Chair, the above-mentioned training has been interesting and important experience” – Avtandil Osepaishvili, Chair of N 59 Kutaisi DEC, has stated.
The training project was implemented from June 15 through June 26, 2017. The training was delivered in 4 stages, to 7 groups. The composition of the groups included DEC chairs and secretaries, as well as CEC Electoral Processes Management Department leadership and regional coordinators. Moreover, the participants discussed reports of the OSCE/ODIHR observer mission and the recommendations in light of DEC work.