სტუდენტური დებატ - კლუბი
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდისა (IFES) და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის თანამშრომლობით, განხორციელდა საპილოტე პროექტი, რომლის ფარგლებში მიმდინარე წლის 14 – 21 დეკემბერს საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციას წმინდა ლუისის სახელობის უნივერსიტეტის ექსპერტი დებატების დარგში - დიანა კარლინი ეწვია. პირველ ეტაპზე მან ცესკოსა და ცენტრის ტრენერებისათვის ჩაატარა ტრენინგი თემაზე - დებატების კულტურა, ხოლო მეორე ეტაპზე, კავკასიის უნივერსიტეტის, სოხუმის   უნივერსიტეტისა და გურამ თავართქილაძის სახელობის უნივერსიტეტის სტუდენტებისათვის, მოაწყო საჯარო ლექცია დებატების თემაზე, მან სტუდენტებს გააცნო ის ძირითადი ასპექტები რაც მნიშვნელოვანია დებატებში მონაწილების მისაღებად, უპასუხა მათთვის საინტერესო კითხვებს და გაუზიარა მათ საკუთარი გამოცდილება.
პროექტის განხორციელების მესამე ეტაპზე, 21 დეკემბერს, ცენტრის ტრენერების დახმარებით და ზემოაღნიშნული უნივერსიტეტების სტუდენტების მონაწილეობით, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის საკონფერენციო დარბაზში მოეწყო სტუდენტური დებატ - კლუბი თემაზე: ”არჩევნებში მონაწილეობა - უფლება, თუ მოვალეობა”. დებატებში ორმა გუნდმა მიიღო მონაწილეობა და იგი შედგებოდა სამი რაუნდისგან: პრეზენტაცია, პაექრობა და ინტერაქტიური შეჯიბრი. სტუდენტებმა წარმოადგინეს მყარი არგუმენტები საკუთარი პოზიციების დასაცავად, გამართეს რეალური პაექრობა და უპასუხეს დარბაზის მიერ დასმულ კითხვებს. ღონისძიების დასასრულს მონაწილეებს გადაეცათ სერთიფიკატები.
ღონისძიებას დაესწრნენ საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES), ცესკოსა და ცენტრის წარმომადგენლები.

Pilot project was launched by cooperation of CEC of Georgia, International Fund of Electoral Systems (IFES) and Center for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings, thus, in December 14-21 of this year, debate expert of St. Louis University - Diana Carlin visited the Election Administration of Georgia.
On the first stage, she held trainings for CEC and Center trainers on debate culture, for the second stage trainings were arranged for Caucasus University, Sokhumi University and Guram Tavartkiladze University students, she gave open (public) lecture on debates; she introduced students with major aspects for participation in debates, answered to their questions and shared her experience.
On 21st December, on the third stage of the project, by assistance of Center trainers and participation of students from above said universities, student debate club was arranged at conference hall of the CEC of Georgia on: “Participation in election – right or obligation”. Two teams participated in debates, covering three rounds: presentation, debate and interactive competition. After the event participants were awarded with certificates.