იურიდიული კლინიკის გახსნა
აღნიშნული მემორანდუმის ფარგლებში 2010 წლის 16 ნოემბერს, საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში ფუნქციონირება დაიწყო იურიდიულმა კლინიკამ, რომლის მიზანს წარმოადგენს საარჩევნო სამართლის დარგში კვალიფიციური იურისტების მომზადება.
სწავლება სამ ეტაპად განხორციელდება.
I ეტაპი:
ხანგრძლივობა - 2 თვე.
სწავლების მიმართულება - პრაქტიკული სწავლების კურსი;
II ეტაპი:
ხანგრძლივობა - 1 თვე.
სწავლების მიმართულება - დისტანციური სწავლება (ე.წ. ”ონლაინ სწავლება”);
III ეტაპი:
სწავლების მიმართულება - სტაჟირება საარჩევნო ადმინისტრაციაში.
აღნიშნული სასწავლო კურსის გავლა სწავლების თანამედროვე მიმართულებებისა და მეთოდების დანერგვით, უზრუნველყოფს საარჩევნო კანონმდებლობასთან მიმართებაში სტუდენტებისთვის თეორიული ცოდნის ათვისებასა და პრაქტიკული უნარჩვევების გამომუშავებას.
ამ ეტაპზე იურიდიული კლინიკაში სასწავლო პროგრამას გაივლიან კავკასიის უნივერსიტეტის კავკასიის სამართლის სკოლის იურიდიული ფაკულტეტის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტები. მომავალში აღნიშნული ფორმით საარჩევნო სამართლის სწავლების უზრუნველყოფა იგეგმება სხვა უმაღლეს სასწავლებლებშიც.
კლინიკის გახსნისას კავკასიის სამართლის სკოლის სტუდენტებს მიესალმნენ საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომოსიის თავმჯდომარე - ზურაბ ხარატიშვილი და ცენტრის დირექტორი - ნათია ზაალიშვილი, რომლებმაც აღნიშნეს, რომ საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში მსგავსი ტიპის სასწავლო კურსების განხორციელება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს სტუდენტების კვალიფიკაციის ამაღლებას საარჩევნო სამართალის დარგში, რის საფუძველზეც საარჩევნო ადმინისტრაციის სისტემაში შეიქმნება კვალიფიციური იურისტების ბაზა.
იურიდიულ კლინიკაში საარჩევნო სამართლის დარგში სასწავლო პროგრამას განახორციელებენ ცენტრის წარმომადგენლები.
აღსანიშნავია, რომ საარჩევნო სამართლის დარგში იურიდიული კლინიკა, როგორც ნოვაცია პირველად შეიქმნა კავკასიის უნივერსიტეტისა და სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის ერთობლივ ბაზაზე.

In September 28 of current year, at 12 o’clock, Central Election Commission, Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings and eight Higher Educational institutions of Georgia signed the cooperation memorandum “About trainings in law field”.
Within the limits of the said memorandum, in November 16, 2010, law clinic was launched at CEC, which provides preparation of qualified lawyers in election legislation field.
Studies have three stages:
I stage:
Duration – 2 months;
Form of studies: practical course;
II Stage:
Duration – 1 month;
Form of studies: online learning;
III Stage:
Form of studies: internship in election administration.
This training course aims to introduce modern directions and methods of teaching, supports to students to learn and acquire theoretical knowledge and practical skills regarding election legislation.
On this stage, BA and MA students of Caucasus School of Law, Caucasus University will pass studying course at Law Clinic. The same form of studying is planned in other higher educational institutions.
At Opening, Chairman of CEC- Zurab Kharatishvili, Natia Zaalishvili – Director of the Center greeted the students of Caucasus School of Law, who admitted that this type of course will support improvement of students’ qualification in election legislation field, based on which the relevant base of qualified lawyers will be launched.
At Law Clinic, Center representatives will conduct training program in law.
It is to be noted that, Law Clinic in the field of election law as innovation was created on mutual basis of Caucasus University and Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings.