შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა ცესკოში
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში (ცესკო) შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საკითხებზე მომუშავე მუდმივმოქმედი სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრა სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელმა გიორგი სანტურიანმა გახსნა. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციისთვის პრიორიტეტულია ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფა და ყველა ამომრჩევლისთვის თანაბარი პირობების შექმნა.
გიორგი სანტურიანმა დეტალურად ისაუბრა 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს განხორციელებულ იმ აქტივობებზე, რომლებიც საარჩევნო პროცესში შშმ პირების მონაწილეობის ხელშეწყობას ემსახურებოდა.
შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე მიიღეს ინფორმაცია 2025 წლის 4 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის მზადების პროცესზე, მათ შორის ცესკოს მიერ მიღებულ ახალ რეგულაციებსა და გადაწყვეტილებებზე.
შეხვედრის ფარგლებში გაიმართა ხმის მთვლელი ელექტრონული აპარატის დემონსტრირებაც.
შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე სამუშაო ჯგუფი ცესკოში მრავალი წელია ფუნქციონირებს და მისი მიზანია შშმ ამომრჩევლებისთვის თანაბარი საარჩევნო გარემოს შექმნის ხელშეწყობა.
ჯგუფის შემადგენლობაში არიან, როგორც საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, ისე ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, სახელმწიფო უწყებებისა და სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები (შშმ პირთა თემებზე მომუშავე შესაბამისი უწყებების მოწვეული წარმომადგენლები).

Meeting of the Working Group on the Issues of Persons with Disabilities at the CEC
A meeting of the Standing Working Group on the Issues of Persons with Disabilities was held at the Central Election Commission (CEC).
Giorgi Santurian, Head of the Working Group opened the meeting and emphasized that ensuring an inclusive electoral environment and creating equal conditions for all voters is a priority for the Election Administration.
Giorgi Santuriani spoke about the activities implemented during the 2024 Parliamentary Elections that aimed to promote the participation of persons with disabilities in the electoral process. The meeting participants were also informed about the preparation process for the October 4, 2025 Municipal Elections, including new regulations and decisions adopted by the CEC. As part of the meeting, a demonstration of the electronic vote counting machine was also held.
The Working Group on the Issues of Persons with Disabilities has been functioning at the CEC for many years, with the goal of supporting the creation of an equal electoral environment for voters with disabilities.
The group is composed of representatives from the Election Administration, as well as representatives of local non-governmental organizations, state agencies, and the Public Defender’s Office (including invited representatives from relevant bodies working on disability-related issues).