2024 წლის 17 ივლისიდან საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდები იწყება. პროცესის ორგანიზება-ჩატარებას სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (სწავლების ცენტრი) უზრუნველყოფს.
გამოცდაში მონაწილეობის მსურველებს რეგისტრაციის გავლა შეუძლიათ დისტანციურად 24 საათიან რეჟიმში, 2024 წლის 8 ივლისის 10:00 საათიდან 14 ივლისის 24:00 საათამდე, ვებ-გვერდზე: https://registration.cec.gov.ge/ (ვებ-გვერდზე განთავსებულია რეგისტრაციის ინსტრუქცია).
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, 2024 წლის 8 ივლისიდან 12 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ-კვირის გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე). მოქალაქემ თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
მოქალაქეს გამოცდის ჩაბარება შეუძლია საქართველოს მასშტაბით გახსნილ 33 საგამოცდო ცენტრში: თბილისი (4 საგამოცდო ცენტრი), გურჯაანი, სიღნაღი, თელავი, რუსთავი, ბოლნისი, თეთრიწყარო, მცხეთა, დუშეთი, გორი, ბორჯომი, ახალციხე, საჩხერე, ზესტაფონი, ბაღდათი, ტყიბული, წყალტუბო, ქუთაისი, ამბროლაური, ცაგერი, სენაკი, ზუგდიდი, ხობი, ფოთი, მესტია, ოზურგეთი, ბათუმი, ქობულეთი, დაბა შუახევი, ხულო (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
სერტიფიცირების გამოცდის ამ ეტაპზე რეგისტრაცია შეუძლია საქართველოს ნებისმიერ ქმედუნარიან მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან, მიუხედავად იმისა, უდასტურდება თუ არა მოქალაქეს გამოცდაზე რეგისტრაციის დაწყების მომენტისთვის შემდეგი ინფორმაცია:
საგამოცდო ტესტები უცვლელი ფორმით გამოიყენება სერტიფიცირების პროცესში. ტესტები ხელმისაწვდომია ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდებზე, შემდეგ ბმულზე: საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები.
სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩატარების წესისა და პირობების გაცნობის მიზნით ეწვიეთ ბმულს: საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა და ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების დებულება.

From July 17, 2024, the certification exams for the head officials of Precinct Election Commissions (PEC) will start. LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (the Training Centre) will provide the organization and conduction of the process.
Those willing to take the exam can register remotely, in a 24-hour mode, from July 8, 2024 10:00am through July 14, 24:00pm, 2024, at the website https://registration.cec.gov.ge/ (registration instructions are posted on the website).
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the period of July 8 - 12, from 10:00am to 18:00pm, exept for the weekend (the addresses of the exam secretariats are given in the link - available in Georgian). The citizen must carry the identity card of the citizen of Georgia or the passport of citizen of Georgia.
A citizen can take the exam at one of the exam centers operating in 33 Examination Centres – Tbilisi (4 exam centres), Gurjaani, Sighnagi, Telavi, Rustavi, Bolnisi, Tetritskharo, Mtskheta, Dusheti, Gori, Borjomi, Akhaltsikhe, Sachkhere, Zestaphoni, Baghdati, Tkibuli, Tskhaltubo, Kutaisi, Ambrolauri, Tsageri, Senaki, Zugdidi, Khobi, Poti, Mestia, Ozurgeti, Batumi, Kobuleti, Daba Shuakhevi, Khulo (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link - available in Georgian).
for the attention of citizens regarding the process of registration for the exam:
At this stage of the certification exam, any capable citizen of Georgia from the age of 18 can register, regardless of whether the following information is confirmed at the time of registration for the exam:
d) the citizen was recognized by the court as an administrative offender due to the violation of the election legislation of Georgia, - within 4 years after the entry into legal force of the court decision
Examination tests are used in the certification process in their unchanged form. The tests are available on the websites of the CEC and the Training Centre at the following link (in Georgian): examination tests for the head officials of the Precinct Election Commission.
To get acquainted with the rules and conditions of the certification exam, visit the link (in Georgian): Regulations for the Certification of Members and Head Officials of the Precinct Election Commission.