2022-2023 სასწავლო წლის გაზაფხულის სემესტრში პარტნიორ უნივერსიტეტებში საარჩევნო სამართლის დარგში სასწავლო პროგრამის განხორციელება იწყება
20.02.2023
ცენტრალური საარჩევნო კომისია (ცესკო) და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (სწავლების ცენტრი) საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან აქტიურ თანამშრომლობას აგრძელებს. უნივერსიტეტებთან პარტნიორობის ფარგლებში სწავლების ცენტრი ყოველწლიურად, გაზაფხულისა და შემოდგომის სემესტრში, ახორციელებს საავტორო პროგრამას საარჩევნო სამართლის დარგში.
პროგრამა თანამედროვე სწავლების სტრატეგიას ეფუძნება - დიდი ყურადღება ეთმობა სტუდენტების როგორც თეორიული ცოდნის, ისე პრაქტიკაში პროფესიული უნარ-ჩვევების დახვეწას. იურიდიული, სოციალურ მეცნიერებათა და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტები დეტალურად გაეცნობიან არჩევნებთან დაკავშირებულ საკითხებს, საკანონმდებლო სიახლეებსა და საერთაშორისო საარჩევნო პრაქტიკას. ახალგაზრდები ასევე მიიღებენ ინფორმაციას საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ შეთავაზებული საარჩევნო სერვისების და იმ ტექნოლოგიური ინოვაციების შესახებ, რომლებიც ბოლო პერიოდში საარჩევნო პროცესში პილოტის სახით ხორციელდება.
უნივერსიტეტებში გაზაფხულის სემესტრული სწავლების ჩატარებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ლექტორები უზრუნველყოფენ. სასწავლო პროგრამა ეხმიანება საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის სტრატეგიულ პრიორიტეტს და მიზნად ისახავს ახალგაზრდებში საარჩევნო კულტურის განმტკიცებასა და თანამედროვე მოთხოვნების შესატყვისი კომპეტენციის მქონე დარგობრივი სპეციალისტების მომზადებას.
2022 – 2023 წლის შემოდგომის სემესტრული სწავლება იურიდიული, სოციალურ მეცნიერებათა და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტების საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტებისთვის გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტსა და გურამ თავართქილაძის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტში განხორციელდა, მასში მონაწილეობა 46 სტუდენტმა მიიღო, ხოლო იურიდიული კლინიკის ფორმატში პროგრამა ალტე უნივერსიტეტისა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის/სამართლის სკოლის საბაკალავრო და მაგისტრატურის საფეხურების 145 სტუდენტმა გაიარა.
ცესკო და სწავლების ცენტრი 2010 წლიდან აქტიურად თანამშრომლობს თბილისსა და რეგიონებში მოქმედ უნივერსიტეტებთან. დღემდე, სასწავლო კურსი პარტნიორი უნივერსიტეტების 7200-მდე სტუდენტმა გაიარა.

The Central Election Commission (CEC) and the Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center) continue active cooperation with Georgian higher education institutions. Within the framework of the partnership with the universities, the Training Center implements an authorial program in the field of electoral law every year, during the spring and autumn semesters.
The program is based on a modern training strategy - attention is paid to the improvement of students' theoretical knowledge and professional skills in practice. Students of the undergraduate program of the Faculty of Law, Social Sciences and Journalism will get acquainted in detail with issues related to elections, legislative news and international election practice. Young people will also receive information about the election services offered by the election administration and the technological innovations that have recently been implemented as a pilot in the election process.
Lecturers trained by the Training Centre will deliver the autumn semester training program at the universities. The training program responds to the strategic priority of the Election Administration and aims to strengthen the electoral culture among young people and to train field specialists of electoral law with the competence to meet modern requirements.
The 2022-2023 Autumn semester training for students of the undergraduate program of the Faculties of Law, Social Sciences and Journalism was carried out at Gori State Teaching Universityand and Guram Tavartkiladze's Tbilisi's Teaching University, 46 students participated in it; 145 undergraduate and graduate students of Alte University and Ilia State University Law School/Law School passed the program in the format of the legal clinic.
The CEC and the Training Centre have been actively cooperating with universities operating in Tbilisi and the regions since 2010. To date, about 7,200 students of partner universities have completed the training course.