საარჩევნო ტექნოლოგიების შესახებ საერთაშორისო სამუშაო შეხვედრა
2018 წლის 5 მარტს, საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ (ცესკო) და საარჩევნო სისტემების, განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა (სწავლების ცენტრი) საარჩევნო ტექნოლოგიების შესახებ საერთაშორისო სამუშაო შეხვედრა ჩაატარა.
შეხვედრის მთავარი თემა იყო „საარჩევნო ტექნოლოგიების გამოყენების შესაძლებლობების განხილვა საქართველოს საარჩევნო პროცესში“ და მასში საერთაშორისო ექსპერტები და საარჩევნო ტექნოლოგიებზე ორიენტირებული კომპანიების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
ღონისძიება ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ, საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრის (ICPS) ხელმძღვანელმა მეთ გოქულმა და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა კრისტიან ურსემ გახსნეს. მონაწილეებს ასევე ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე და ცესკოს მდივანი გიორგი ჯავახიშვილი მიესალმნენ. სამუშაო შეხვედრას მოდერაცია სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გაუწია.
ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ განხორციელებულ სერვისებზე ისაუბრა, ასევე განიხილა  საარჩევნო პროცესთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევები, რაც ხმის დათვლის პროცედურის გაუმჯობესების აუცილებლობას უკავშირდება და მათი გადაჭრის მიზნით საარჩევნო ტექნოლოგიების შესახებ საერთაშორისო პრაქტიკის გაცნობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
ღონისძიებაზე მოწვეულმა საერთაშორისო ექსპერტებმა და საარჩევნო ტექნოლოგიებზე ორიენტირებული კომპანიების წარმომადგენლებმა წარადგინეს პრეზენტაციები და გამოფენის ფორმატში მოაწყვეს საარჩევნო ტექნოლოგიების მუშაობის პრაქტიკული ჩვენება. კითხვა-პასუხის რეჟიმში ღონისძიების მონაწილეებმა მიიღეს დეტალური ინფორმაცია მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში აპრობირებული საარჩევნო ტექნოლოგიების შესახებ. ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილემ გიორგი შარაბიძემ კი მონაწილეებს საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოცდილება გააცნო, რომლის ფარგლებში, საარჩევნო პროცესების გაუმჯობესების მიზნით, ამომრჩევლებისა და ჩართული მხარეებისთვის განხორციელებულ ტექნოლოგიურ სერვისებზე ისაუბრა.
საერთაშორისო სამუშაო შეხვედრაზე განხილულ იქნა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა: ხმის დათვლის პროცესის ხელშეწყობა გამოცდილი ტექნოლოგიების გამოყენებით; ამომრჩევლის ბიომეტრიული რეგისტრაცია; უსაფრთხო, გამჭვირვალე და ფინანსურად ხელმისაწვდომი არჩევნები: ელექტრონულად ხმის მიცემა, მონაცემთა აღრიცხვა და დათვლა; ტექნოლოგიების როლი ელექტრონულად ხმის დათვლის პროცესში.
შეხვედრა თბილისში, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ გაიმართა და მასში მონაწილეობა სახელმწიფო უწყებების, პოლიტიკური პარტიების, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების 148 წარმომადგენელმა მიიღო.
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა საერთაშორისო სამუშაო შეხვედრა საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრთან (ICPS) თანამშრომლობით ჩაატარა.
ღონისძიებაში მონაწილე საერთაშორისო ექპერტები და საარჩევნო ტექნოლოგიებზე ორიენტირებული კომპანიები:
საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრი - ICPS (დიდი ბრიტანეთი), ლონდონის ბრუნელის უნივერსიტეტი, საარჩევნო ტექნოლოგიების კომპანიები: Smartmatic (ამერიკის შეერთებული შტატები), Electoral Services International Inc. - ESI (კანადა), Voatz (ამერიკის შეერთებული შტატები), Indra (ესპანეთი).

International Workshop About Electoral Technologies
On March 5, 2018, the Central Election Commission of Georgia (CEC) and the Center for Electoral Systems, Development, Reforms and Trainings (the Training Center) held an international workshop about electoral technologies.
The major topic of the workshop was "Considering the possibilities of using electoral technologies in electoral process of Georgia", international experts and representatives of electoral technologies oriented companies participated in it.
Tamar Zhvania, CEC Chair, Matt Gokhool, Chief Executive of International Centre for Parliamentary Studies (ICPS) and Christian Urse, Head of Council of Europe (CoE) Office in Georgia, opened the event. Giorgi Sharabidze, Deputy Chair of CEC and Giorgi Javakhishvili, CEC Secretary also welcomed the participants. Natia Zaalishvili, Training Center Director facilitated the workshop.
Tamar Zhvania, CEC Chair, spoke about the services implemented by the Election Administration of Georgia using modern technologies, also reviewed the challenges related to the electoral process, regarding to the necessity of improving the vote counting procedure and underscored the importance of learning about international practice with electoral technologies.
International experts and representatives of electoral technologies oriented companies invited to the event made presentations and held practical demonstration of the operation of electoral technologies. In the question and answer mode workshop participants received detailed information about electoral technologies approved in various countries of the world. Giorgi Sharabidze, CEC Deputy Chairperson, acquainted the participants with the experience of Georgian Election Administration and spoke about technological services implemented for voters and stakeholders for the improvement of electoral processes.
Among important issues reviewed at the international workshop were: vote counting process supporting through tested technologies; biometric registration of voters; safe, transparent and affordable elections: electronic voting, data registration and counting; the role of technologies in electronic vote counting process.
The workshop was held at the hotel “Courtyard Marriott” and 148 representatives of government agencies, political parties, international and local NGOs took part in it.
The CEC and the Training Center held the international workshop in cooperation with the International Centre for Parliamentary Studies (ICPS).