არჩევნების უსაფრთხოების საკითხებზე ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
დღეს, საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიასა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელიც მიზნად ისახავს თანამშრომლობას არჩევნების მშვიდობიან გარემოში ჩატარების ხელშეწყობის მიმართულებით. უსაფრთხო და მშვიდობიანი საარჩევნო გარემო გულისხმობს ისეთი პირობების უზრუნველყოფას, რაც ქმნის ძალადობისა და ზეწოლის გარეშე ამომრჩევლის კონსტიტუციური უფლების რეალიზების შესაძლებლობასა და გარანტიას არჩევნებში ჩართული მხარეების მიერ საქმიანობის სრულყოფილად განსახორციელებლად.
თანამშრომლობის ფარგლებში ცესკოს სწავლების ცენტრმა შეიმუშავა სასწავლო მოდული საარჩევნო ადმინისტრაციის წევრებისთვის, რომელშიც განსაზღვრულია არჩევნების უსაფრთხოების მიზნით ეფექტიანი კომუნიკაციის ფორმები საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სამართალდამცავ ორგანოებს შორის, ასევე, კენჭისყრის პროცესის შეუფერხებლად  მიმდინარეობის უზრუნველსაყოფად რისკების მართვის საშუალებები და რეაგირების გზები.
სწავლების ცენტრმა,  საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდისა (IFES) და შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებთან თანამშრომლობით, სასწავლო მოდული „არჩევნების უსაფრთხოება“ გააცნო საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერებს, ყვარელში 29 აგვისტოდან 19 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში გამართულ ტრენინგებზე. სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, ტრენერები, თავის მხრივ, აღნიშნულ საკითხზე ტრენინგს ჩაუტარებენ საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებს.
აღსანიშნავია, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი პირველად გასულ წელს გაფორმდა, რომლის საფუძველზეც მხარეებმა 2016 წლის პარლამენტის არჩევნების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიმართულებით ერთობლივი ღონისძიებები, მათ შორის ტრენინგები და სამუშაო შეხვედრებიც გამართეს.

Memorandum of Understanding around Electoral Security has been concluded
Today, an MOU has been concluded between the CEC of Georgia and the Ministry of Interior of Georgia. It is aimed at supporting holding of elections in a peaceful environment. Safe and peaceful electoral environment involves ensuring conditions that will enable the realization of constitutional right of voters without violence and pressure and provides a guarantee for electoral stakeholders to implement their activities in a full-fledged manner.
As part of the cooperation, CEC Training Center has designed a training module for members of the Election Administration; the modules stipulate effective communicaiton forms between election administration and law enforcement bodies for electoral security, as well as the means for managing risks to ensure unimpeded process of the polling process and ways for responding.
The Training Center, in cooperation with IFES and the MIA representatives, has introduced the Electoral Security trainign module to the trainers of Election Administration, at the trainings held during August 29 through September 19 in Kvareli. According to the trainings concept developed by the Training Center, trainers, in turn, will train the members of district and precinct election commissions around the above-mentioned matters.
Notably, an MOU between the Election Administration and the MIA was concluded for the first time last year. Based on the MOU, the parties have held joint activities towards security of Parliament 2016 elections, including trainings and workshops.