კონფერენცია თემაზე - 2016 წლის არჩევნები: მიღებული გამოცდილება და სამომავლო გეგმები
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ  და ცესკოს სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა ევროპის საბჭოს 2016-2019 წლის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ორგანიზებულ კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა. შეხვედრა, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით გაიმართა.
კონფერენცია, საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა კრისტიან ურსემ, თამარ ჟვანიამ და USAID-ის დემოკრატიის, მმართველობის და სოციალური განვითარების ოფისის დირექტორმა მონიკა აზიმიმ გახსნეს.
ღონისძიების მთავარი თემა 2016 წლის პარლამენტის არჩევნებზე მიღებული გამოცდილება და სამომავლო გეგმები იყო. შეხვედრას, როგორც საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, ისე პოლიტიკური პარტიების ლიდერები, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის, საერთაშორისო ორგანიზაციების, მედიის, და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
მონაწილეებმა 2016 წლის არჩევნების დროს მიღებული გამოცდილება ევროპული და საერთაშორისო სტანდარტების ჭრილში განიხილეს და საარჩევნო პროცესების გაუმჯობესების შესახებ იმსჯელეს. მათ, ასევე ისაუბრეს 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის მოსალოდნელ თუ შესაძლო გამოწვევებზე. USAID-ის და IFES-ის წარმომადგენლებმა მონაწილეებს, ასევე მიაწოდეს ინფორმაცია საკუთარი საარჩევნო პროექტების მიმდინარეობის შესახებ.
როგორც ცესკოს თავმჯდომარემ კონფერენციაზე აღნიშნა, საარჩევნო პროცესების გამჭვირვალობას და საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების გაზრდას, საარჩევნო ადმინისტრაციისთვის უდიდესი მნიშვნელობა აქვს. „ასეთი შეხვედრები კარგ შესაძლებლობას გვაძლევს, რომ საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებისკენ მიმართული ყველა ნაბიჯი განვიხილოთ და ვიმსჯელოთ მიღწეული პროგრესისა და მიღებული გამოცდილების შესახებ,“ - განაცხადა ცესკოს თავმჯდომარემ და კონფერენციის ორგანიზებისთვის მადლობა გადაუხადა ევროპის საბჭოს, IFES-ს და USAID-ს, - „მადლობას გიხდით წლების მანძილზე შედეგიანი თანამშრომლობისთვის, რითაც ხელს ვუწყობთ დემოკრატიული პროცესების განვითარებას და ჩვენი მოქალაქეების ფუნდამენტური უფლებების დაცვას,“ აღნიშნა თამარ ჟვანიამ.
საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა კრისტიან ურსემ ყურადღება გაამახვილა კონფერენციის მნიშვნელობაზე, რომელიც ყველა ჩართულ მხარეს შესაძლებლობას აძლევს ერთად იმსჯელონ საარჩევნო კანონმდებლობის, საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაზე და საერთაშორისო და ადგილობრივი დამკვირვებლების მიერ წარმოდგენილი პრობლემების ეფექტური გადაჭრის გზების თაობაზე.
საქართველოში არჩევნების შემდეგ, ევროპის საბჭო და IFES-ი კონფერენციებს უკვე რამდენიმე წელია მართავენ. მსგავსი ტიპის ღონისძიებები შედგა 2012 წლის პარლამენტის, 2013 წლის პრეზიდენტის და 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდგომ.

Tamar Zhvania, the Chairperson of the Central Election Commission of Georgia and Natia Zaalishvili, Director of the CEC Training Centre participated in the conference organized by the Council of Europe (CoE) within the scope of its Action Plan for Georgia 2016-2019. The meeting was held with the support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES) and the United States Agency for International development (USAID).
Cristian Urse, Head of the Council of Europe in Georgia, Tamar Zhvania and Monica Azimi, Director of Democracy, Governance and Social Development Office, USAID made opening remarks at the conference.
The main theme of the event was Elections 2016: Experience Learned and Future Plans. The representatives of election management bodies, as well as leaders of political parties, state audit office, representatives of international organizations, media, and civil sector, attended the meeting.
The conference participants drew lessons from the organizations and management of the 2016 parliamentary elections in view of compliance with European and International standards and for further improving the electoral process in Georgia.
In addition, they discussed anticipated or possible challenges in upcoming elections of local self-governing bodies 2017. The representatives of USAID and IFES informed the participants on the development of their electoral projects.
As the CEC Chairperson noted, it is highly important for the administration to raise awareness of the society on the transparency of electoral processes and activities of the Election Administration (EA). “Such meetings give a good opportunity to discuss every step taken for improving electoral environment and elaborate on the achieved progress and learned experiences”, - the CEC Chairperson noted and expressed gratitude to the CoE, IFES, and USAID for organizing this event; “I would like to thank you for our long-lasting and fruitful cooperation. By doing so, we support the development of democratic processes and protect the fundamental rights of our citizens,”- Tamar Zhvania mentioned.
Cristian Urse, Head of the Council of Europe in Georgia put emphasis on the importance of the conference, which allows all stakeholders the equal opportunities to discuss the electoral legislature, improving the electoral environment and effective resolution of the issues raised by the international and local observers.
CoE and IFES regularly conduct conferences for years once the elections in Georgia are completed. Similar events were held after parliamentary elections 2012, presidential elections 2013 and elections of local self-governing bodies 2014.